FINANCIE: Úrokové sadzby hypoték sa podľa analytika oplatí porovnávať

0 972
Ilustračná snímka, TASR/AP

Bratislava 17. septembra (TASR) – Hoci základnou podmienkou pri obchodnom vzťahu je vzájomná dôvera, pri peniazoch to platí dvojnásobne. Ani klient by nemal slepo veriť svojej banke, že má najvýhodnejšie podmienky na trhu. Myslí si to analytik portálu FinančnáHitparáda Pavel Škriniar. Ako povedal pre TASR, banka si aj svojich dlhoročných klientov preveruje cez úverový register či Sociálnu poisťovňu. Tak prečo by sa klient nemohol pozrieť ku konkurencii, ak chce hypotéku. A určite sa to oplatí.

Podľa jeho slov priemerná sadzba trojročných fixácií je na úrovni 2,17 %. Rozdiel medzi najnižšou a najvyššou sadzbou je však až 1,01 % (pri iných fixáciách je rozdiel ešte väčší). V drahšej banke je tak mesačná splátka vyššia až o 14,4 %. Napríklad pri 30.000 hypotéke na 30 rokov je to 15,51 eura mesačne (107,76 eura verzus 123,27 eura). Iba za rok tak klient môže úplne zbytočne zaplatiť na úrokoch viac ako 186 eur.

Porovnanie nám ukázalo, že pri jednoročných fixáciách je viac bánk nad priemernou sadzbou, pri trojročných a päťročných fixáciách zase viac bánk ponúka nižšiu ako priemernú sadzbu. Jednoducho je pár bánk, ktoré majú až príliš vysoké sadzby. Ich klienti teda platia podstatne viac, ako by mohli,“ uzatvára Škriniar.