Európske banky čaká vlna prepúšťania, tvrdí konzultačná spoločnosť

0 760
Ilustračné foto. TASR - Milan Kapusta

VIEDEŇ – Historicky nízke úrokové sadzby a prísnejšie predpisy prinútia európske banky k ešte tvrdším úsporám. Podľa najnovšieho prieskumu konzultačnej spoločnosti Ernst & Young (EY) radikálne rušenie pracovných miest by malo pokračovať aj v tomto roku. Informovala o tom agentúra APA. 


Podiel bánk, ktoré plánujú zredukovať počet zamestnancov, dosahuje až 54 %, nových ľudí chce prijať len 26 %. Z prieskumu EY vyplýva, že najviac bánk mieni prepúšťať v Rakúsku – až 60 %, kým vlani ich bolo len 50 %. V nadchádzajúcich 12 mesiacoch štyri z piatich rakúskych bánk očakávajú „strednú“ alebo dokonca „výraznú“ konsolidáciu a na nasledujúce tri roky ju očakáva až 90 %.

„Situácia v európskom bankovom sektore je aj naďalej ťažká, zisky budú zatiaľ nízke,“ tvrdí expert EY Georg von Pföstl. Keďže viac než polovica prevádzkových nákladov pripadá na personálne výdavky, musí sa o miesto obávať ešte viac zamestnancov.

Zamestnanci finančných inštitúcií majú z hľadiska miezd najťažšie roky za sebou. Až 22 % európskych bánk chce zvýšiť platy, 17 % plánuje redukcie. V Rakúsku je situácia opačná: 20 % chce platy znížiť, len 10 % plánuje zvýšenie.

Z hľadiska podnikania sú bankári mierne optimistickí. Viac ako polovica (52 %) európskych bankových manažérov očakáva v nasledujúcich 12 mesiacoch pozitívny vývoj prevádzkových ziskov, vlani ich bolo 56 %. Poklesu sa obáva 23 %. Zároveň 23 % bánk predpokladá, že odchod Británie z EÚ výrazne poškodí ich činnosť.