Európska komisia sa bude zaoberať postavením poľnohospodárov

0 652
TASR/Henrich Mišovič

Bratislava 2. novembra – Európska komisia (EK) zaradila prioritu slovenského predsedníctva v oblasti poľnohospodárstva – posilnenie postavenia poľnohospodárov v potravinovom dodávateľskom reťazci, do svojho pracovného programu na rok 2017. Súčasťou tejto témy je aj problém nekalých obchodných praktík, ktoré už dlhšiu dobu sužujú slovenských poľnohospodárov a potravinárov. Informoval o tom dnes hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Vladimír Machalík.

Je to podľa neho po prvýkrát, kedy EK formálne uznala, že tejto téme je potrebné venovať pozornosť. Naprieč EÚ už 20 členských štátov prijalo vnútroštátnu legislatívu, ktorá rieši obchodno-dodávateľské vzťahy farmárov, spracovateľov a predajcov. Európsky parlament od roku 2009 prijal päť rezolúcií volajúcich po riešení tohto problému, pripomenul.

Našim cieľom sú férové obchodné podmienky a správanie sa, na všetkých úrovniach potravinového dodávateľského reťazca. Vyhrali sme jednu bitku. Boj za slovenských, ale aj európskych farmárov a spracovateľov pokračuje,“ uviedla ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.

Slovenský agrorezort so svojim tímom v Bruseli plánuje podľa Machalíka využiť zostávajúce obdobie predsedníctva na ešte silnejší tlak na exekutívu EÚ, aby čím skôr prišla s jednotným európskym riešením tohto problému, a to harmonizovaním existujúcich podmienok v rámci vnútorného trhu EÚ.