Drahšie byty prinášajú riziko, že poistky prestávajú kryť ich plnú cenu

0 799
Ilustračné foto. TASR - Michal Svítok

Bratislava (TASR)- Čoraz drahšie byty a domy znamenajú riziko, že poistky prestávajú kryť ich plnú hodnotu. Na slovenskom trhu v tomto období prevláda podpoistenie. V diskusnej relácii na TABLET.TV to povedal Petr Hechtberger, autor projektu Financie ľudskou rečou.


„Pri raste cien nehnuteľností je riziko najmä pri starších poistných zmluvách. Trhový vývoj je taký, že ceny nehnuteľností stúpajú, no suma, na ktorú sú poistené, sa nemení. Dochádza k disproporcii medzi skutočnou cenou nehnuteľností a výškou poistky, ktorá sa nazýva podpoistenie,“ upozornil Hechtberger.

Každá poisťovňa akceptuje inú výšku, väčšinou to býva 10-15 %. „Pokiaľ je ten rozdiel väčší, ako táto hodnota, tak klient môže stratiť v prípade poistného plnenia pri poistnej udalosti. Klient môže dostať omnoho nižšie poistné plnenie. Pri poistke na sumu 60.000 eur a pri trhovej cenu bytu 120.000 eur, dostane o polovicu nižšie plnenie. To je problém, pretože pri maximálnej škode taká kompenzácia neumožní opätovnú kúpu porovnateľného bývania,“vysvetlil Hechtberger.

Na riziko podpoistenia obvykle poisťovne neupozorňujú. Klient sa o to musí postarať sám a všimnúť si, či sa nachádza v riziku väčšieho podpoistenia. „Môže potom zmeniť sumu poistenia priamo v poisťovni alebo cez finančného sprostredkovateľa, alebo nájsť lepší produkt a zmeniť poisťovňu,“ dodal Hechtberger.

Podľa údajov Národnej banky Slovenska v treťom kvartáli 2016 byty zdraželi medziročne o 9 %, zatiaľ čo domy len o 2 %. Najvýraznejšie vzrástla priemerná cena jednoizbových bytov, o vyše 11 %, najpomalšie cena päťizbových bytov – o približne 5 %. Úrovňou priemernej ceny bývania dominuje Bratislavský kraj pri sume 1818 eur za m2, ktorá je viac ako dvojnásobne vyššia než vo väčšine ostatných krajov.