Dopyt automobiliek po nových ľuďoch rastie

0 648
Ilustračné foto, TASR/Pavol Ďurčo
Bratislava 30. júla  – Dopyt automobiliek po nových zamestnancoch na Slovensku rastie. Len v prvom polroku tohto roka bolo na pracovnom portáli Profesia 11.354 pracovných inzerátov z tohto sektora. Ich počet sa medziročne zvýšil o 1544. Závody to však nemajú jednoduché. V niektorých regiónoch je totiž problém nájsť kvalifikovaných ľudí.

Operátor strojov a kvality, montážnik, technológ, skladník či automechanik. Na tieto pracovné pozície automobilky najčastejšie hľadajú nových zamestnancov. Počet pracovných ponúk v automobilovom priemysle podľa údajov Profesie rastie každý rok. „Treba však podotknúť, že nejde o jediný sektor, keďže rastie aj celkový počet ponúk. Nárast počtu inzerovaných voľných miest v automobilovom priemysle je však vyšší. Dokazuje to stále sa zvyšujúci podiel automotive ponúk na celkovej ponuke,“ uviedol pracovný portál. V roku 2015 tvorili ponuky z tohto sektora na Profesii 7,9 %, v roku 2016 to už bolo 8,1 % a v 1. polroku 2017 narástol podiel až na 8,4 %.

Plné ruky práce s hľadaním nových zamestnancov majú aj samotní personalisti, ktorí tiež potvrdzujú medziročný nárast dopytu. „Zaznamenali sme nárast počtu zamestnancov v automobilovom priemysle vrátane subdodávateľov asi o 15 %. Na Slovensku sa pripravujú ďalšie veľké investície v tejto oblasti, ktoré vytvoria ďalšie tisícky nových miest počas 12 mesiacov,“ konštatoval manažér marketingu a náboru v Manpower Group Jiří Halbrštát.

Rast potvrdzuje aj spoločnosť Grafton Slovakia, ktorá za tým vidí príchod automobilky Jaguar Land Rover. „Rastú aj existujúce spoločnosti. Dobrá ekonomická situácia prispieva k predaju áut a tak sa zvyšujú aj nároky na výrobu,“ priblížil manažér pobočky Grafton Slovakia Michal Batis s tým, že veľký dopyt nie je iba po odborníkoch a manažéroch, ale automobilky hľadajú ľudí aj na menej kvalifikované pozície priamo pri výrobných linkách.

V niektorých regiónoch majú však personalisti problém nájsť vhodných ľudí. „Najmä na západnom Slovensku naráža trh práce na svoje limity. Firmy preto musia oveľa rýchlejšie zvyšovať mzdy, investovať do tréningu a rozvoja zamestnancov. Niektorí začali hľadať chýbajúcich zamestnancov i v zahraničí,“ dodal Halbrštát.