Domácnosti môžu požiadať o podporu na fotovoltiku 21. novembra

0 656
Ilustračné foto. TASR - František Iván
Bratislava (TASR) – O poukážky k zariadeniam na výrobu elektriny z projektu Zelená domácnostiam budú môcť domácnosti vo všetkých regiónoch Slovenska požiadať v pondelok 21. novembra 2016 o 12.00 hodine. Uviedol to vedúci oddelenia komunikácie Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) Stanislav Jurikovič.

V 4. kole bude podľa neho k dispozícii 2,5 milióna eur, z toho budú 2 milióny eur určené pre inštalácie v mimobratislavských regiónoch a 500.000 eur pre Bratislavský samosprávny kraj (BSK). Vydaných by malo byť približne 200 poukážok pre BSK a 800 poukážok pre ostatné regióny.

„Keďže záujem domácností je stále vysoký, môže sa stať, že toto kolo bude podobne rýchle ako predchádzajúce. Uzatvorené môže byť po tom, čo žiadosti presiahnu 1,5-násobok objemu vyčlenených prostriedkov pre obe územia podľa toho, v ktorej oblasti príde k prekročeniu neskôr. O priebehu kola budeme informovať na internetovej stránke,“ informoval Jurikovič.

Podčiarkol, že SIEA v žiadnom prípade neodporúča domácnostiam žiadať o poukážku, kým sa dostatočne neoboznámia so všeobecnými a osobitnými podmienkami projektu. Veľmi dôležité je vopred si prečítať manuál k podávaniu žiadosti. Po otvorení kola o 12.00 hod. bude možné na stránke zelenadomacnostiam.sk vyplniť elektronický formulár žiadosti.

„Upozorňujeme, že vyplnenie žiadosti v elektronickom systéme neznamená, že žiadosť je ukončená. Pre ukončenie žiadosti je nutné okamžite potvrdiť záujem o poukážku prostredníctvom kliknutia na odkaz, ktorý je obratom doručený v e-mailovej správe. Ak odoslanú správu nenájdete v doručenej pošte, skontrolujte aj priečinok nevyžiadanej pošty – spam,“ vysvetlil Jurikovič.

Zdôraznil, že pri vyhodnocovaní žiadostí informačný systém nezohľadňuje iba čas, kedy domácnosť potvrdí záujem o poukážku prostredníctvom odkazu doručeného v emailovej správe, ale aj uplatnenie uprednostňujúcich kritérií. V prípade 4. kola, ktoré bude zamerané len na podporu zariadení na výrobu elektriny, je jediným uprednostňujúcim kritériom využitie akumulácie. Podľa vyplnenia hodnoty kapacity akumulátorov v elektronickom formulári, informačný systém automaticky zaeviduje, či žiadateľ toto uprednostňujúce kritérium využil.

Podpora umožňuje podľa Jurikoviča domácnostiam zabezpečiť si nielen kvalitné zariadenie, ale aj odbornú montáž, a preto je veľmi dôležitý výber zhotoviteľa. Len dôsledne vykonaná inštalácia fotovoltických systémov zaručí bezpečnú a bezproblémovú prevádzku, ktorej výsledkom môže byť úspora nákladov. „V prípade otázok k vypĺňaniu žiadosti je možné kontaktovať pracovníkov SIEA e-mailom alebo telefonicky na číslach uvedených na stránke Zelená domácnostiam,“ dodal.