Dôchodcovia by si mali dať pozor na pôžičky z nebankových subjektov

0 1401
Ilustračné foto. TASR - Pavol Ďurčo

BRATISLAVA – Počet exekúcií dôchodkov za uplynulé mesiace opäť stúpol. K 31. októbru 2015 ich Sociálna poisťovňa registruje 30.932. Pritom ešte ku koncu januára 2015 ich bolo 28.962 a ku koncu júla 30.074.

Počas tohto roka ide o nárast takmer o 2000 exekúcií dôchodkov. Jedným z najčastejších dôvodov exekúcií dôchodkov sú pôžičky od nebankových subjektov. Sociálna poisťovňa preto upozorňuje dôchodcov, aby si zodpovedne zvážili rozhodnutie brať si pôžičku od nebankového subjektu, ktorá môže byť klamlivá a riziková. Nekalé a často aj nezákonné praktiky nebankových spoločností potvrdili kontroly Národnej banky Slovenska (NBS).

Hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder uviedol: „Varujeme dôchodcov, aby si nebrali pred vianočnými sviatkami pôžičky od nebankových subjektov, kde sú často zavádzaní o tom, aká je výška splátky, a často dochádza k stavu, kedy to nevládzu splácať. Vidíme to na tom, že keď exekvuje Sociálna poisťovňa dôchodky na základe príkazu exekútora, to jednoducho zo zákona urobiť musí, tak medzi najčastejšími príjemcami týchto strhnutých dávok sú potom nebankové subjekty a ďalšie inštitúcie.“

Ako ďalej uviedol Višváder, exekučné zrážky z dôchodku sú totiž vykonávané ako následok toho, že dôchodca neuhradil dlh voči určitému subjektu. Postup voči dlžníkovi v tomto štádiu, a to aj v prípade, ak ide o dôchodcu, je už v rukách exekútora a nerieši ho Sociálna poisťovňa.