Do roku 2020 pribudne v okrese Sobrance 1225 pracovných miest

0 547
Na archívnej snímke premiér Robert Fico. Foto: TASR – Štefan Puškáš

Sobrance (TASR) – Akčný plán rozvoja okresu Sobrance dnes schválil vládny kabinet s cieľom znížiť mieru nezamestnanosti v tomto regióne podporou vytvorenia 1225 nových pracovných miest do roku 2020. Celková odhadovaná investícia v tomto období pre okres je približne 69 miliónov eur.

„Predpokladáme, že celková finančná investícia z verejných zdrojov bude 53.400.000 eur a zo súkromných zdrojov 15.400.000 eur. Dnes sme schválili aj regionálny príspevok, ktorý musí uvoľniť ministerstvo financií vo výške 2.505.000 eur. Plán vytvoriť 1225 nových pracovných miest do roku 2020 je z toho pohľadu absolútne realistický,“uviedol po výjazdovom rokovaní v Sobranciach premiér Robert Fico.

Z konkrétnych opatrení uviedol premiér podporu projektu chovu a spracovania hydiny v sume 670.000 eur z regionálneho príspevku s očakávaným vznikom 600 pracovných miest. Vytvoriť by sa malo ďalej sedem sociálnych podnikov v Sobranciach a obciach Ostrov, Inovce, Úbrež či Veľké Revištia. Podpora bude smerovať aj pre zariadenia pre seniorov v Sobranciach a obciach Koromľa a Lekárovce, ďalej na vybudovanie dvoch športovo-relaxačných centier či Liečebného a relaxačného centra v Sobranciach s využitím kúpeľníckej tradície. Peniaze pôjdu napríklad aj na integrované centrá inkluzívnej výchovy a vzdelávania a Tréningové centrum a Centrum odborného vzdelávania pri SOŠ obchodu a služieb Sobrance.

Premiér zdôraznil, že akčný plán je dôležitý mobilizáciou všetkých síl. „Akčný plán nevzniká v Bratislave za úradníckym zeleným stolom, ale je výsledkom veľmi úzkej komunikácie podnikateľov, ktorí sú v tomto priestore, miestnej štátnej správy, regionálnej a miestnej samosprávy a samozrejme ústredných orgánov štátnej správy, ktoré spolupracujú. Akčný plán je krytý finančnými prostriedkami a je aj kontrolovateľný,“ povedal.

Okres Sobrance v Košickom kraji pri hranici s Ukrajinou patrí k okresom, ktoré dlhodobo evidujú vysokú mieru nezamestnanosti. Jeho priemerná miera nezamestnanosti od roku 2013 do prvého kvartálu 2016 sa pohybovala medzi 23,9 % a 17,8 %, kým za rovnaké obdobie na celom Slovensku bola medzi 14,7 % a 10,1 %.

„Medzi špecifické okresné faktory patrí hlavne periférna poloha okresu v rámci štátu na schengenskej hranici Európskej únie s Ukrajinou, špecifická odvetvová orientácia regionálnej ekonomiky, nedostatočne rozvinutá infraštruktúra regiónu, odchod mladej kvalifikovanej sily z okresu a nevyhovujúca štruktúra zameraní stredného školstva. V okrese sú sťažené podmienky pre prilákanie väčších zahraničných investorov,“
uvádza vládny materiál.

S cieľom prijatia akčných plánov na podporu okresov s vysokou mierou nezamestnanosti vláda počas najbližších štyroch týždňov absolvuje celkovo deväť výjazdov. Prvá trojdňová šnúra je na rade tento týždeň. V pondelok (22. 8.) ministri navštívili okres Sabinov, v stredu (24. 8.) zasadnú v Trebišove.

V hydinárstve pribudne 600 pracovných miest

Vláda SR na svojom dnešnom výjazdovom rokovaní zároveň podporila projekt chovu hydiny v okrese Sobrance, ktorý počíta so sumou 670.000 eur a vytvorením 600 pracovných miest.

„Ide o podporu živočíšnej, podotýkam špeciálnej živočíšnej výroby, ktorá so sebou prináša naozaj veľké množstvo potreby práce. Ide o chov hydiny, kde ročná produkcia by mala byť okolo 10.000 ton, potenciálne po niekoľkých rokoch by sa produkcia dala zvýšiť až na 20.000 ton,“ uviedla ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriela Matečná (nominantka SNS).

Projekt prinesie podľa jej slov nielen produkciu hydiny. „Samozrejme, hydina so sebou spotrebováva krmoviny a krmivá, čiže zároveň iniciuje aj tvorbu iných pracovných miest v segmente špeciálnej rastlinnej výroby, ktorá bude tento závod zásobovať,“ spresnila ministerka.

Z Programu rozvoja vidieka je možné podľa jej slov alokovať na tento projekt nenávratný finančný príspevok až dva milióny eur.

Investora, ktorý má záujem v regióne vybudovať veľkokapacitnú hydináreň, ministerka neprezradila.„Nemyslím si, že by to bolo odo mňa v tejto chvíli korektné, ale počkajme si. Ten investor má žiadosť aj na Pôdohospodárskej platobnej agentúre. Tam musí ešte prejsť hodnotiacim kolom. Ak prejde, tak samozrejme, bude známy a bude zverejnený aj na internetovej stránke agentúry,“ povedala Matečná s tým, že ide o existujúceho poľnohospodára.

Problému s odbytom hydiny sa ministerka neobáva. Ako povedala, rezort pôdohospodárstva má za to, že podpora slovenských potravín a marketing veľmi spolu súvisia so spotrebou. „Ak chceme podporiť takýto projekt, musíme podporiť aj marketingové a PR aktivity a nielen v prípade tohto projektu, ale okolo produkcie, spracovania všetkých produktov na Slovensku. Začali sme vytvárať marketingový fond a nastolili sme intenzívnu diskusiu okolo jeho vytvorenia,“ dodala Matečná.

Ďalšie projekty v oblasti poľnohospodárstva, ktoré vláda podporila, sa týkajú podľa Matečnej najmä spracovateľského priemyslu. „Tak ako sme už avizovali aj v programovom vyhlásení vlády, podpora nášho domáceho spracovateľského priemyslu bude vysoká hlavne pri spracovaní slovenských produktov. Ostatné projekty sa týkajú hlavne spracovania mäsa, mlieka a všetkých ostatných produktov, ktoré sa v danom regióne vyrobia,“dodala šéfka rezortu pôdohospodárstva.