Desatoro podnikateľa pomôže efektívnejšie vymáhať pohľadávky

0 720

BRATISLAVA – Desatoro podnikateľa, ktoré dnes na tlačovej konferencii v Žiline predstavil ombudsman pre podnikateľov a živnostníkov Peter Belinský (KDH), im má pomôcť efektívnejšie vymáhať pohľadávky.

Podnikateľské prostredie na Slovensku je podľa neho pre podnikateľov a živnostníkov veľmi komplikované, pričom najväčším problémom je vymožiteľnosť práva. <i>“Nie všetci majú finančné prostriedky na to, aby si platili drahých právnikov. My im to dávame grátis. Na našej internetovej stránke si môžu všetko stiahnuť. Prostredie na Slovensku je z hľadiska vymožiteľnosti práva nedobré, tak sa snažíme byť ľuďom nápomocní. Z konkrétnych prípadov, ktoré dostávame ako podnety, sa snažíme prijímať aj systémové opatrenia. Tie sa potom budeme snažiť v legislatíve presadiť prostredníctvom poslancov v Národnej rade SR,“</i> povedal Belinský.

Doplnil, že najčastejšie podnety sa týkajú nezaplatených faktúr. <i>“Ľudia vôbec nevedia, kde začať. To je asi najväčší problém za posledné obdobie. A druhým väčším problémom je, že neplatičstvo sa stalo podnikaním. Je to normálne premyslená schéma. Veľmi ťažko sa nabúra, ale už to navrhujú aj poslanci Národnej rady,“</i> podotkol ombudsman pre podnikateľov a živnostníkov.

<i>“Je dobré, keď sa zriadi úrad, kde sa ľudia domôžu aspoň nejakej právnej rady. V súčasnosti je to asi tak, že veľké firmy zneužívajú legislatívu. Pokiaľ tu nebude vymožiteľnosť práva, bude sa veľmi ťažko podnikať. Tí najmenší sa vôbec nevedia zorientovať. Vystavia faktúru a pre nich to končí. Čakajú. Príde termín splatnosti a za kým majú ísť? Treba, aby vedeli, že títo ľudia sú tu, nebude ich to stáť veľa peňazí a poradia im, ako to majú spraviť,“</i> uviedol veriteľ v kauze Váhostav Jozef Válek.

Prezident Slovenskej asociácie malých podnikov (SAMP) Vladimír Sirotka pripomenul, že 99,2 % z približne 550.000 registrovaných podnikateľských subjektov – právnických a fyzických osôb – je v kategórii malých a stredných podnikov. <i>“Prakticky nie je na Slovensku rodina, ktorej by sa netýkala ekonomická úroveň a podmienky podnikania v rodine. Každý má v rodine nejakého živnostníka alebo rodinnú s. r. o. Takže, pokiaľ sa nám podarí zdvihnúť úroveň podnikania a zlepšiť podmienky malému podnikateľovi, zlepšíme ekonomickú úroveň rodiny,“ </i>dodal Sirotka.

Podľa poslanca Európskeho parlamentu (EP) Ivana Štefanca sú malí podnikatelia najdôležitejšími zamestnávateľmi v celej Európskej únii (EÚ), pričom tvoria viac než dve tretiny pracovných miest. <i>“Neplatenie na Slovensku je výrazným problémom podnikateľského prostredia, ktoré sťažuje život malým a stredným podnikateľom. U nás máme až 29 % faktúr po splatnosti, čo je takmer najviac v celej únii. Pre porovnanie – v Poľsku je to 22 %, v Nemecku 17 %. Čiže u nás sa naozaj veľa faktúr neplatí a malí podnikatelia nevedia ako ďalej. Preto si myslím, že táto aktivita je naozaj užitočná,“</i> uzatvoril Štefanec.