Cestovanie vlakmi zadarmo využíva takmer 300.000 študentov

0 777

BRATISLAVA – V systéme bezplatnej prepravy má štátna Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) zaevidovaných celkovo 922.077 registrácií. Z toho takmer 300.000 predstavujú stredoškoláci a vysokoškoláci.

Podľa hovorkyne ZSSK Jany Morháčovej pritom 20 % študentov, teda približne 53.000, cestuje na časové lístky – mesačníky. Do školy tak vlakmi dochádzajú denne.

Zvyšných 80 % stredoškolákov a vysokoškolákov cestuje vlakmi na jednorazové lístky. „Teda necestujú na dennej báze, ale len raz za týždeň – dva,“ priblížila Morháčová.

Čo sa týka mesačných študentských lístkov, tohtoročné údaje podľa jej slov potvrdzujú, že trasy do vzdialenosti 40 kilometrov (km) tvoria 55 % všetkých vydaných mesačníkov. „Naopak dlhšie trasy nad 100 km tvoria len každý siedmy vydaný mesačník,“ vyčíslila.

Od júla tohto roku pritom dopravca upravil uplatňovanie študentských bezplatných mesačníkov v rýchlikoch a vo vlakoch vyšších kategórií. Školáci tak po novom nemôžu využívať bezplatné mesačníky v rýchlikoch, vlakoch EuroCity a EuroNight, regionálnych rýchlikoch či expresoch.

Mesačné nulové lístky môžu používať len vo vybraných kategóriách regionálnych spojov – teda v osobných vlakoch alebo v regionálnych expresoch.