Česká vláda chce dostať ľudí do práce, sprísni podmienky podpory

0 559
Ilustračné foto. TASR - archív

Zamestnávateľom v Česku chýbajú ľudia a ministerstvo práce preto minulý týždeň predstavilo plán, ako dostať 160.000 dlhodobo nezamestnaných do práce. Chce to dosiahnuť okrem iného aj znovuzavedením verejnej služby – bude trestať aj odmeňovať. Informoval o tom server iDNES.cz.

Podľa ministerstva aktívnym osobám bude možné dávky zvýšiť a menej aktívnym či neaktívnym zasa znížiť, prípadne aj odňať. Konkrétne ten, kto by sa snažil, dostal by až 3710 Kč (137,23 eura) vrátane príspevku na dopravu. Kto vôbec nie, ten by dostal len 2200 Kč. A ak by s úradmi pri hľadaní práce odmietol spolupracovať, o dávku by dokonca prišiel.

Okrem tohto opatrenia má nezamestnaných dostať do práce aj sprísnenie podmienok v súvislosti s privyrábaním si, zvýšenie minimálnej mzdy či nové pravidlá pre ľudí v exekúcii. Tí sa práci pre zhabanie peňazí vyhýbajú.

Podľa ekonóma Daniela Münicha však ministerstvo nedokáže skupine dlhodobo nezamestnaných pomôcť, pretože poriadne ani nevie, kto to vlastne je. Podľa neho z analýzy ministerstva sa nedá zistiť, aké majú títo ľudia vzdelanie, vek, poslednú profesiu a prípadne zdravotné či iné znevýhodnenie.