Česká priemyselná produkcia v apríli vzrástla piaty mesiac po sebe

0 415
Ilustračné foto. TASR - Milan Soukup

PRAHA – Česká priemyselná produkcia sa v apríli zvýšila piaty mesiac po sebe. Tempo jej rastu sa však spomalilo. Informovala o tom agentúra RTTNews.
Priemyselná produkcia v apríli medziročne stúpla o 4,3 % po 6,3-% náraste v marci, uviedol Český štatistický úrad (ČSÚ). Rast bol najnižší od januárového zvýšenia o 2,5 %. Ekonómovia však v apríli počítali s nárastom len o 4 %.

Produkcia výrobného sektora sa v apríli medziročne zvýšila o 5,6 %, zatiaľ čo ťažba a dobývanie sa prepadli o 10,6 %. Dodávky elektriny, plynu, vody a tepla v apríli stagnovali.

Na báze upravenej o počet pracovných dní sa priemyselná produkcia v apríli v medziročnom porovnaní zvýšila o 4,2 %. Pozitívny príspevok k celkovému rastu produkcie mala výroba motorových vozidiel, prívesov, gumárenských a plastových výrobkov a kovov.

V medzimesačnom porovnaní česká priemyselná produkcia na sezónne upravenej báze v apríli vzrástla o 0,8 % po 0,1-% poklese v marci.

Separátna správa ČSÚ ukázala, že stavebná produkcia v krajine v apríli medziročne vzrástla o 10,2 % po 11-% náraste v marci. Pozemné stavby zaznamenali 5,8-% nárast a inžinierske stavby až 19,6-%.

V medzimesačnom porovnaní na sezónne upravenej báze stavebná produkcia v apríli klesla o 0,2 %.

Zdroj: TASR

Foto: TASR – Milan Soukup