Ceny za reality stúpli. Priplatili si Slováci viac za byt alebo za dom?

0 581
Ilustračné foto. TASR - Michal Svítok

Bratislava 14. augusta (TASR) – Za štvorcový meter (m2) nehnuteľnosti si Slováci v druhom tohtoročnom štvrťroku medziročne priplácali 90 eur. Ak kupovali byt, za štvorec zaplatili až o 137 eur viac ako vlani. Pri kúpe domu bol nárast menej výrazný, a to na úrovni 37 eur. Vyplýva to z analýzy Poštovej banky na základe údajov Národnej banky Slovenska.

Štvorcový meter nehnuteľnosti sa od apríla do júna predával v priemere za 1369 eur. Oproti prvému kvartálu sa priemerná cena za m2 nehnuteľnosti zvýšila o 37 eur. Rovnaký rast dosiahli aj ceny za jeden m2 plochy domu. Rast cien bytov bol miernejší a za m2 museli záujemcovia zaplatiť o 17 eur viac než začiatkom roka.

Analytička Poštovej banky Jana Glasová poukázala na to, že napriek citeľnému rastu cien sú nehnuteľnosti stále o približne 12 % lacnejšie v porovnaní s ich historickým maximom z polovice roka 2008. „Aj tu ale veľa závisí od typu nehnuteľnosti. Zatiaľ čo ceny domov sú nižšie oproti predkrízovým úrovniam o takmer 12 %, tak bytom chýbajú do dosiahnutia cenového maxima len zhruba 2 %,“ upozornila.

Za rekordnými úrovňami z roku 2008 najviac zaostávajú jednoizbové byty, a to o takmer 7 %. Dvojizbovým chýba do dosiahnutia historického vrcholu necelé percento. Viacizbové byty však už svoje maximá spred deviatich rokov prekonali – trojizbové o 1 %, štvorizbové o 3,5 % a päť- a viacizbové byty sú v súčasnosti drahšie až o 14 %.

Ceny bytov a domov sú podľa analytičky aktuálne nižšie ako ich predkrízové maximá vo všetkých regiónoch. Najvýraznejšie, až o pätinu, zaostávajú ceny v Prešovskom a následne v Košickom kraji (o 16,5 %). Naopak, predkrízové úrovne najviac dohnali nehnuteľnosti v Bratislave a okolí, ktoré sú momentálne lacnejšie len o necelých 6 %.

V analýze Glasová uvádza, že m2 bytu (1590 eur) je drahší ako m2 domu (1139 eur). V prepočte na štvorec sú domy najlacnejšie a jednoizbové byty (1749 eur) najdrahšie. S pribúdajúcim izbami cena za m2 klesá a najlacnejšie vychádzajú štvorizbové byty (1482 eur). Pri luxusnejších, päť- a viacizbových bytoch to však už neplatí a cena za m2 začína opäť rásť. Pri takýchto veľkometrážnych bytoch zaplatí kupujúci za m2 až 1636 eur.

„V medziročnom porovnaní najvýraznejšie zdraželi jedno- a dvojizbové byty, ktorých ceny rástli až dvojciferným tempom. Ceny viacizbových bytov už rástli pomalším tempom. Oproti prvému kvartálu sa ale cenový rast bytov spomalil a jednoizbové a päť- a viacizbové byty dokonca zlacneli,“ priblížila analytička. Ceny „jednoizbákov“ sa znížili o 1,1 % a ceny veľkometrážnych bytov klesli o 1,6 %. Medzikvartálne najviac zdraželi domy (3,4 %) a trojizbové byty (2 %).

Najdrahšie nehnuteľnosti sú v Bratislave a jej okolí, kde sa cena nachádza na úrovni 1904 eur za m2, teda je dvoj- až trojnásobne vyššia ako v ostatných regiónoch. Najlacnejšie nehnuteľnosti možno nájsť v nitrianskom regióne (668 eur). Nasleduje Trenčiansky, Banskobystrický a Prešovský kraj.

V Trenčianskom kraji zdraželi nehnuteľnosti najviac, medziročne o takmer 16 %. O 15 % vzrástli ceny bytov a domov v Nitrianskom a o desatinu v Prešovskom kraji. V okolí hlavného mesta síce zdraželi miernejšie, o necelých 7 %, vzhľadom na vysoké ceny nehnuteľností to ale predstavuje až 119 eur za m2. Medzikvartálne najvýraznejšie stúpli ceny v banskobystrickom (8,3 %) a trenčianskom regióne (5,5 %) a najpomalšie rástli v okolí Bratislavy.

V 2. štvrťroku sa v SR prenajalo 90.000 m2 priemyselných priestorov

Obchodná aktivita na trhu slovenských priemyselných a logistických nehnuteľností v druhom štvrťroku 2017 vyústila do celkového objemu vyše 90.000 prenajatých štvorcových metrov (m2). Vyplýva to z aktuálnych údajov realitno-poradenskej spoločnosti JLL.

Oproti prvému kvartálu si industriálny trh pohoršil o približne 26 %, naďalej si však podľa nej udržiava zdravé rozdelenie medzi novými zmluvami a obnoveniami nájomných zmlúv.

Až 54 % z celkového objemu zabezpečili nové zmluvy (49.000 m2), zvyšok tvorili obnovenia nájomných zmlúv, a to v rámci troch parkov – Prologis Park Bratislava, Bratislava Logistics Park a Vector Park Bratislava (Svätý Jur).

Od apríla do júna zaznamenala poradenská firma celkovo 16 transakcií. Tie najväčšie sa udiali v rámci portfólia developera Prologis, konkrétne v Prologis Parku Bratislava, kde sa jednak presťahovala logistická firma INTUON (22.000 m2) a zároveň spoločnosť NAY Slovensko obnovila súčasnú nájomnú zmluvu s výmerou zhruba 27.600 m2.

„Síce aktuálne bojujeme s nízkou mierou neobsadenosti a firmám, ktoré hľadajú nové priestory, trh nedokáže ponúknuť veľa alternatív, 84.000 m2 vo výstavbe len potvrdzuje, že industriálny sektor zostáva aj naďalej veľmi atraktívny ako pre developerov, tak aj pre nájomcov moderných priemyselných nehnuteľností,“ zhodnotil vedúci oddelenia priemyselných a logistických nehnuteľností JLL Slovensko Samuel Šporka.

Na konci druhého štvrťroka bolo na Slovensku 1,78 milióna m2 moderných priemyselných a logistických plôch. V tomto období bolo v rámci dvoch parkov dodaných približne 60.000 m2 novej plochy, a to v Prologis Parku Galanta (asi 56.000 m2) a v P3 parku Žilina (4300 m2). Oproti prvý trom mesiacom roka ide o zhruba 13-% pokles.

Vo výstavbe sa aktuálne nachádza takmer 84.000 m2, z toho 36.500 m2 smeruje do regiónu západného Slovenska, 28.000 m2 do širšieho okolia Bratislavy, 14.000 m2 na stredné Slovensko a len 5000 m2 na východné Slovensko.

Zo siedmich investičných transakcií, ktoré sa v celkovom objeme 154 miliónov eur uskutočnili na slovenskom trhu v prvom polroku 2017, boli v rámci industriálneho sektora uzatvorené tri zmluvy. Objemovo najväčšou transakciou bol predaj Auto Logistics Park v Lozorne developera CPI spoločnosti White Star Capital. V prvej polovici roka predal aj developer Prologis svoj priemyselný park v Novom Meste nad Váhom českému investičnému fondu Arete.