Budúci rok sa možno zaradíme medzi najrýchlejšie rastúce krajiny EÚ

1 1693
TASR/Štefan Puškáš

Bratislava – Hospodársky rast Slovenska by sa mohol v tomto roku zrýchliť. Naznačuje to dynamika vývoja hrubého domáceho produktu (HDP) zo začiatku tohto roka. K rýchlejšiemu ekonomickému rastu by pritom mohol prispieť už aj zahraničný dopyt. Ak sa naplnia odhady Európskej komisie, Slovensko by sa tak mohlo zaradiť medzi päť najrýchlejšie rastúcich krajín Európskej únie (EÚ) a v roku 2016 by mohlo patriť medzi tri najrýchlejšie rastúce krajiny. Uvádza sa to v aktuálnom čísle odborného bankového časopisu Biatec, ktorý vydáva Národná banka Slovenska (NBS).

Napriek tomu diferenciál rastu voči priemeru EÚ nebude taký vysoký, aby vytvoril predpoklady na rýchle dobiehanie krajín EÚ. „Po zohľadnení dostupných predikcií NBS a Medzinárodného menového fondu do roku 2017 by výkonnosť slovenskej ekonomiky mohla v horizonte najbližších rokov stúpnuť na 80 % EÚ. V porovnaní s predkrízovým vývojom pôjde stále o slabé dobiehanie,“ uvádza sa v Biatecu.

Relatívna cenová hladina na Slovensku by mala v tomto roku klesnúť. V nasledujúcich rokoch by sa mal pokles zastaviť. „Po zohľadnení domácej predikcie inflácie by mohli ceny v roku 2017 začať konvergovať, avšak iba veľmi miernym tempom,“ píše sa v Biatecu. Relatívna produktivita práce na Slovensku by sa mohla v roku 2017 priblížiť k úrovni 86 % EÚ.

Európska komisia pritom identifikovala vysokú neistotu, čo sa týka naplnenia odhadov budúceho vývoja, riziká ale považuje za vyvážené. Rovnako aj NBS vníma riziká vývoja reálnej ekonomiky na Slovensku ako vyvážené. Dostupné rebríčky konkurencieschopnosti a kvality podnikateľského prostredia však potvrdzujú pokračujúce zaostávanie Slovenska v tvorbe podmienok pre ďalší hospodársky rast po roku 2008. „Pozícia Slovenska v rebríčku Doing Business sa medziročne zhoršila o dve miesta. Ešte horšie postavenie v regióne má Slovensko z pohľadu najznámejších komplexných rebríčkov konkurencieschopnosti, ktoré zaraďujú Slovensko na najhoršie, prípadne druhé najhoršie postavenie v regióne V4,“ dodali odborníci v Biatecu.