Bratislavský trh nehnuteľností bude aj v roku 2016 priať predávajúcim

0 2718
TASR/Jozef Ďurník

BRATISLAVA – Prílev nových projektov, dopyt prevyšujúci ponuku, trh predávajúceho, kúpa bytu „z papiera“ či rekordne lacné hypotéky. Týmito pojmami charakterizoval bratislavský realitný trh v roku 2015 Filip Žoldák z realitnej kancelárie Herrys. Nasledujúci rok by podľa neho nemal priniesť žiadne dramatické zmeny.

<i>„Rok 2015 sa v porovnaní so saturovanými trhmi rokov 2013 a 2014 zmenil na trh predávajúceho, keď dopyt prevýšil ponuku. Prvý kvartál tohto roka prekonal očakávania a zaznamenal najväčší dopyt po bývaní za posledných šesť rokov. Developéri sa tejto situácii prispôsobili a boli motivovaní k väčšej aktivite. Do ponuky prišli dlho odkladané projekty,“</i> zhodnotil konateľ spoločnosti pre TASR.

Žoldák vyčíslil, že za prvé tri štvrťroky sa predalo viac než 3000 bytov, pričom za celý rok 2014 to bolo okolo 2600 bytov. V predkrízovom roku obrovského realitného boomu 2008 sa podľa neho predalo vyše 4300 bytov. <i>„Klienti enormne podpisujú a kupujú aj v období medzi Vianocami a Silvestrom,“</i> dodal.

Najsilnejším obdobím boli podľa Petra Ondroviča z realitnej kancelárie Lexxus jarné mesiace, keď sa ponuka rozšírila o 963 nových bytov, z ktorých sa viac ako polovica ihneď zazmluvnila. <i>„Letné a jesenné mesiace opätovne potvrdili dobrú kondíciu realitného trhu novostavieb a ponuka sa rozrástla o ďalšie nové byty v 12 projektoch s celkovou ponukou 857 jednotiek,“</i> opísal. Ako upozornil, prvýkrát od roku 2009 vstúpil do predaja projekt, ktorý v rámci sledovaného obdobia dosiahol takmer 100-% vypredanosť.

Dvojizbové a trojizbové byty mali podľa Ondroviča tradične silné postavenie na strane ponuky aj dopytu. Z ponuky nových bytov sa strácalo zastúpenie veľkometrážnych bytov. Ku koncu roka sa začala ponuka developérov viac rozširovať aj o kategóriu jednoizbových a dvojizbových bytov s menšou metrážou.<i> „Ponuka bytových jednotiek na bratislavskom rezidenčnom trhu nehnuteľností výrazne kopírovala požiadavku trhu a možno ju označiť za ustálenú,“</i> konštatoval.

Počas celého roka podľa neho v Bratislave kontinuálne rástli ceny voľných bytov. V porovnaní s koncom roka 2014 poukázal Ondrovič na nárast ich priemernej ceny o približne 2,5 %. V prípade predaných bytov nie je vývoj taký jednotný a za obdobím rastu nasledoval pokles ich priemernej ceny. V 3. štvrťroku sa priemerná cena predaných bytov ustálila na úrovni 1724 eur za štvorcový meter (m2) bez dane z pridanej hodnoty (DPH).

V roku 2016 očakáva majiteľ realitnej kancelárie RE/MAX Absolute Alexander Krajňak pokračovanie v nastolenom trende, a teda stále zvýšený dopyt najmä po bytoch, rovnako starších aj novostavbách, ktorý bude naďalej podporovaný priaznivými úrokovými sadzbami hypoték.<i> „Pribudnú opäť nové developérske projekty, respektíve bude pokračovať výstavba ďalších fáz súčasných projektov a predpokladáme, že ceny na rezidenčnom trhu budú aj naďalej mierne stúpať,“ </i>predpovedá.