Belgicko hľadá odborníkov, ktorí budú chrániť krajinu pred kyberútokmi

0 673
Ilustračná snímka
Brusel 29. augusta  – Belgické federálne ministerstvo obrany rozbehlo rozsiahlu náborovú kampaň v snahe zamestnať počítačových expertov, ktorých poslaním bude chrániť Belgicko pred počítačovými útokmi.

Belgická televízna stanica RTBF dnes uviedla, že náborom odborníkov sa zaoberá Federálna služba pre nábor pracovníkov (Selor). Tá sa zameriava na odborníkov, ktorým nie sú cudzie techniky hackovania a ktorí majú skúsenosti s obranou kybernetických systémov.

Podľa Selor je táto ponuka práce veľmi špeciálna a veľmi „ostrá“. Ministerstvo obrany sa netají zámerom, že chce v najbližších rokoch prijať 200 špecialistov, ktorí zaistia krajine ústrednú jednotku kybernetickej obrany.

Odborníci z oblasti informačných technológií podľa RTBF nebudú brániť iba počítačové systémy armády, ale budú pomáhať aj belgickej centrále pre kybernetické zabezpečenie, ktorá podlieha priamo premiérovi. Nový kybernetický útvar by mal byť schopný nielen brániť záujmy krajiny, ale aj útočiť, respektíve odpovedať na zaznamenané počítačové útoky.

Belgicko sa podľa RTBF snaží dohnať veľké oneskorenie v tejto oblasti, najmä keď susedné štáty už investovali milióny eur do programov kybernetickej ochrany. Holandsko má napríklad funkčný veliaci útvar kyberochrany už vyše roka a holandská vláda chce vytvoriť aj globálnu sieť kybernetických diplomatov.