BEBLAVÝ:Zverejňovanie platu v inzerátoch pomôže znevýhodneným skupinám

0 496
Ilustračné foto

Bratislava – Zverejňovanie platov v pracovných inzerátoch by malo byť povinné. Navrhujú to nezaradení poslanci Miroslav Beblavý a Jozef Mihál.

Poslanci sa inšpirovali rakúskou legislatívou. Navrhli novelizovať Zákonník práce tak, aby sa ustanovila povinnosť uvádzať priamo v inzeráte ponúkanú mzdu, ktorú už následne nemožno podliezť. Návrh pripravili v spolupráci s iniciatívou Pracujúca chudoba a jeho cieľom je posilniť vyjednávaciu pozíciu uchádzačov. „Pre zamestnávateľov, ktorí nechcú zneužívať neinformovanosť zamestnancov alebo ich zraniteľnejšie postavenie, to žiadny problém nemôže byť. Tí, ktorí to zneužívať chcú, by to tento faktor aspoň čiastočne prispel k vyrovnaniu mocenskej nerovnováhy,“ zdôvodnil v pléne Beblavý.

Poslanci zdôvodnili tento návrh tým, že v súčasnosti väčšina firiem tento údaj neuvádza, a to napriek tomu, že podľa nedávneho prieskumu portálu karierainfo.zoznam.sk si to želá 99 % uchádzačov a dokonca aj 72 % personalistov. Beblavý zároveň odmieta kritiku, že by sa zvýšila byrokracia. „Hovoríme len o tom, že mzda sa musí uvádzať v inzerátoch, ktoré sa aj tak zverejňujú. Nechávame na zamestnávateľa aj formu informácie. Keď chce niekto uviesť rozpätie, nech uvedie rozpätie. Je len potrebné dodržať minimum, ktoré uvedie,“ doplnil Beblavý.

Celkovo očakáva, že platy by mohli vďaka tomuto kroku vzrásť. „Pravdepodobne by to prispelo k vyšším platom, ale pomohlo by to skupinám, ktoré sú dnes znevýhodnené,“ očakáva Beblavý.