ANALÝZA: Na Slovensku sú potraviny najdrahšie spomedzi krajín V4

1 1302
TASR/AP

Bratislava – Potraviny a nápoje patria k tým najlacnejším v rámci Európskej únie (EÚ). Nižšie ceny potravín sú už len v siedmich krajinách európskej dvadsaťosmičky. V porovnaní s krajinami V4 sú však potraviny na Slovensku najdrahšie. Vyplýva to z aktuálnej analýzy Poštovej banky, ktorú zostavila na základe údajov Eurostatu.

Lacnejšie potraviny ako na Slovensku sú v Českej republike a Maďarsku, kde sú ceny nižšie približne o desatinu. „V Poľsku sú potraviny a nealkoholické nápoje až o 30 % lacnejšie ako na Slovensku. Je teda zrejmé, že Slovákom z prihraničných oblastí sa nákupy u susedov naozaj oplatia,“ uviedli analytici banky s tým, že pri nákupnej turistike treba brať do úvahy aj náklady na dopravu a vývoj menových kurzov.

Ako vyplýva z analýzy, najvýraznejší cenový rozdiel oproti slovenským obchodom možno v Poľsku pozorovať pri cenách olejov a tukov, ktoré sú lacnejšie až o 43 %. Menej ľudia zaplatia aj za chlieb, pečivo ryby, mlieko, syry či vajcia. Maďarsko je výhodný nákup nealko nápojov, mäsa a rýb, v Česku sa zase oplatí viac kúpiť mlieko a mliečne výrobky, oleje, tuky, ovocie či zeleninu.

Okrem krajín V4 sú potraviny lacnejšie ako na Slovensku ešte v Rumunsku, a to o 28 % a v Bulharsku je lacnejšie viac než o pätinu.

V ostatných európskych destináciách si však Slováci priplatia. „V Chorvátsku sú ceny potravín a nealko nápojov len o 3 % vyššie ako na Slovensku. To ale často neplatí pre obchody v dovolenkových letoviskách,“ upozornili analytici. Mierne drahšie potraviny, a to o 4 % až 8 % sú aj v Španielsku, Portugalsku a Slovinsku. „V Grécku sú drahšie o 16 %, vo Francúzsku a Taliansku až takmer o štvrtinu,“ vyčíslili analytici.

V samotnej EÚ sú potraviny drahšie ako na Slovensku o 13 % a v eurozóne o 17 %. „V Dánsku sú cenovky v tamojších obchodoch na potravinách až o 63 % vyššie ako na Slovensku. O dve pätiny sú drahšie aj vo Švédsku a približne tretinu si ľudia priplatia aj v susednom Rakúsku, Fínsku, Írsku, ale aj v Luxembursku,“ doplnili bankoví analytici.

  • Stanislav Statik

    pamätám na hranatého zlodeja ako chodil po susedných krajinách a
    nakupoval aby ukázal, ako je za Dzurindu draho. Aj tak podvádzal , ale
    populisticky bodoval. Je vyše 8 rokov pri moci a dokonca pri takej o akej mohol dzurinda len snívať a ako ju birmovaný komunista využil? Urobil z nás policajný štát kde vládne korupcia a úplatkárstvo. Najvyššie špičky v štáte sa podieľajú na podvodoch s DPH. Právny štát je v čudu. Stredná vrstva likvidovaná a národ chudobnie. Zločinecká mafia oligarchov , ktorá založila KS SMER s.r.o., bohatne a už ani nevie do čoho pchať majetkty. Retardovaný minister financií čo nerozumie grafom aj keď ich sám vyrobí, usporiť nevie, tak stále uťahuje dane, živnostníkov sa mu takmer podarilo zlikvidovať. Prajem mu len to aby skončil, všetkými opovrhovaný , tak ako jeho vzor mečiar.