ANALYTICI: V auguste sa zrýchlil v bankách rast vkladov aj úverov

0 622

V auguste tohto roka na Slovensku banky zaznamenali rast vkladov aj úverov. Vývoj v sektore nefinančných spoločností naznačuje obnovenie výroby v priemysle a v stavebníctve, ako aj pokračujúci priaznivý vývoj spotrebiteľského dopytu. V bankách sa zadlžovali aj domácnosti, pri ktorých sa tiež mierne zvýšil dopyt po úveroch. Vyplýva to z aktuálneho komentára analytikov Národnej banky Slovenska (NBS).

Úvery súkromnému sektoru vzrástli v auguste tohto roka medzimesačne o 0,9 %. Medziročne sa zvýšili o 0,3 percentuálneho bodu (p.b.) na 12,1 %. „Silnejší rast úverov v porovnaní s predpokladmi vytvára riziko rýchlejšej dynamiky v tomto roku,“ konštatujú analytici NBS.

Medzimesačný rast úverov domácnostiam bol na úrovni jedného percenta. Medziročne zostal na úrovni 13,3 %. „Po prechodnom znížení sa opätovne mierne zvýšil dopyt po úveroch na nehnuteľnosti. Úvery na spotrebu si zachovali dynamiku z predchádzajúcich mesiacov, avšak v medziročnom porovnaní sa dotiahli na dvojciferný rast,“uviedli analytici NBS. Ľudia pravdepodobne podľa analytikov využívajú spotrebiteľské úvery na dofinancovanie kúpy nehnuteľností. „V septembri sa mierne zvýšili očakávania domácností ohľadom terajších veľkých nákupov aj nákupov v priebehu nasledujúceho roka, čo predstavuje riziko rýchlejšieho ako predpokladaného rastu úverov domácnostiam,“ doplnili analytici NBS.

Opätovne rástli aj úvery nefinančným spoločnostiam. Medzimesačný rast zostal na úrovni 0,9 %, medziročný rast poskočil na 10,4 %. „Výraznejší rast úverov pramenil najmä z dopytu po dlhodobých zdrojoch. V rámci odvetví sa zvýšili úvery stavebníctvu a obchodu. Naznačuje to pokračovanie rastu spotrebiteľského dopytu a pravdepodobne aj obnovenie investícií do infraštruktúry a stále vysoký dopyt po novej bytovej výstavbe,“ predpokladajú analytici NBS. Na nízkych úrovniach však zostávajú aj úrokové sadzby, ktoré podporujú dopyt po úveroch.

Banky v auguste zaznamenali aj rast vkladov. V prípade súkromného sektora rástli vklady medzimesačne o 1,1 %, medziročne sa rast zrýchlil na 5,2 %. Vklady nefinančných spoločností medzimesačne vzrástli o 4 %. Rástli aj vklady domácností, a to medzimesačne o 0,7 %.