Americkí zamestnávatelia vytvorili v apríli 160.000 nových miest

0 592
Ilustračné foto. TASR/AP

WASHINGTON – Americkí zamestnávatelia vytvorili v apríli najmenej nových pracovných miest za uplynulých sedem mesiacov. Dôvodom bol slabý rast ekonomiky. Miera nezamestnanosti sa preto nezmenila. Informovali o tom agentúry AP a Bloomberg.

Podľa najnovších údajov ministerstva práce vo Washingtone zamestnávatelia v USA prijali v apríli 160.000 nových pracovníkov. To je menej ako v marci, keď po revízii vytvorili 208.000 nových miest. Analytici pritom očakávali, že v USA pribudne v apríli 200.000 nových pracovných príležitostí.

Miera nezamestnanosti v USA tak minulý mesiac neklesla na 4,9 %, ako ekonómovia predpovedali, ale zostala na marcovej úrovni 5 %. To je však stále veľmi dobrý výsledok, ktorý signalizuje, že trh práce je „zdravý“.

Na druhej strane, slabší prírastok nových pracovných miest vyvoláva obavy, že spomalenie ekonomiky, ktorá v 1. kvartáli expandovala len o 0,5 %, odradil viacerých zamestnávateľov od náboru nových ľudí.

Dobrou správou však je, že priemerná hodinová mzda v USA v apríli medzimesačne vzrástla o 0,3 % a medziročne až o 2,5 %. Medziročné tempo rastu tak prekročilo hranicu 2 %, okolo ktorej sa pohybovalo uplynulých šesť rokov. To vyvoláva nádej, že domácnosti podporia ekonomiku. Na výdavky spotrebiteľov totiž v USA pripadá až 70 % ekonomickej aktivity.