Agentúra UKTI pomáha slovenským firmám preraziť na britský trh

0 644
Ilustračné foto. FOTO TASR/AP

BRATISLAVA – Britský trh je otvorený slovenským podnikateľom, ktorí by radi investovali v tejto krajine. Vláda v Británii zjednodušila podmienky zakladania firiem.

Založiť si firmu je možné aj on-line, a to i do dvoch dní za 15 britských libier. Riaditeľom nemusí byť britský občan. Celkové daňové zaťaženie firiem na pohybuje na úrovni 20 % a poskytujú sa tam aj rôzne daňové výhody. Vláda podporila podnikanie aj tým, že zaviedla zjednodušené prepúšťanie zamestnancov podľa počtu odpracovaných rokov. Uvedené informácie odzneli na Britsko-slovenskom podnikateľskom fóre, ktoré sa konalo dnes v Bratislave. Témou bolo„Podnikanie vo Veľkej Británii pre malé a stredné firmy“.

Preniknúť na britský trhu pomáha agentúra UK Trade & Investment (UKTI), ktorá je podporovaná vládou Veľkej Británie. Preto aj služby, ktoré poskytuje, sú bezplatné.

„Pomáhame radou a servisom bezplatne všetkým, ktorí sa rozhodnú v tejto krajine podnikať. Poskytujeme informácie o sektore, v ktorom by chceli rozbehnúť svoj biznis na britskom trhu. Robíme prieskum trhu,“ povedala TASR Zuzana Štepánovská z agentúry UKTI. Veľkou devízou spoločnosti je, že má zastúpenie aj na britskom trhu. „Nezískavame takto informácie len cez internet, ale priamo z terénu. Pokiaľ firma už na britský trh vstúpi, tak naša spoločnosť rieši jej veci cez týchto pracovníkov,“ doplnila. Britská vláda sa podľa jej slov rozhodla zhruba pred dvoma rokmi, že sa bude viac venovať regiónu strednej a východnej Európy (SII región) pokiaľ ide o investície podnikov vo Veľkej Británii.

„Podporuje podnikateľov, vzájomné obchodné vzťahy. Napomáha tomu fakt, že krajiny regiónu SII sú v Európskej únii. Biznis na oboch stranách bol aj doteraz, avšak vzájomné investície by sa mali zintenzívniť,“ konštatovala Štepánovská. Veľká Británia sa chce zviditeľniť, preto zintenzívnila svoje aktivity aj prostredníctvom UKTI a Britskej obchodnej komory na Slovensku.

Zdroj: TASR

Foto: TASR/AP