A. KISKA: Riešením ekonomickej migrácie sú vzdelanie a dobrá práca

0 707
Foto: TASR/ ŠTEFAN PUŠKÁŠ

Nairobi – Práve vzdelanie je cestou k tomu, aby Keňania mali motiváciu zostať doma a neodchádzať zo svojej krajiny. Počas návštevy východoafrickej Kene to dnes uviedol slovenský prezident Andrej Kiska.

„Každý, ak má prácu a dôstojný život, chce žiť doma. Doma je doma, takže hlavne, keď hovoríme v tomto prípade o ekonomickej migrácii, je určite cestou dávať možnosť vzdelania, dobrej práce a dobrého života v rodnej krajine,“ povedal Kiska po návšteve kliniky v Nairobi, ktorá funguje aj vďaka podpore Slovákov.

Ako ďalej uviedol, najdôležitejšia práca začína vzdelávaním a starostlivosťou o zdravie detí. „To je asi to najdôležitejšie. Aj tu vidieť, že vzdelanie je základ. Ak sa chcú dostať z chudoby, musia mať vzdelanie. Bez vzdelania sa nedá pohnúť,“ vyhlásil prezident.

Vďaka Slovákom podľa neho prešlo cez ruky lekárov v nairobskej klinike už viac ako 100.000 ľudí. „Mnohým z nich zachránili životy. Dokážeme zachrániť to najcennejšie, životy detí. Tých projektov je viacero, je tu sirotinec, kde sa berú deti zo slumov, dáva sa im základné vzdelanie. Vyťahujú sa deti z drogovej závislosti, lebo už ako malé deti sa dokážu dostať k drogám, dáva sa im to najdôležitejšie, čo potrebujú, vzdelanie, praktické zručnosti v obrábaní dreva, kovov. Riaditeľka tohto projektu povedala, že z 20 detí, ktoré takto vytiahli zo slumov, všetci majú dnes výbornú prácu, čo je najdôležitejšie,“ konštatoval Kiska.

Projekty v Keni označil za zmysluplné. Zdôraznil, že pomoc je vždy o ľuďoch, pretože deti sú rovnaké na celom svete. „Nie každé dieťa má to šťastie, aby mohlo vyrastať v krajine, ako je naša. Po tom je to skutočne na tej vyspelej časti sveta, ktoré sa zamýšľajú nad tým, ako pomôcť,“ zdôvodnil, prečo Slovensko poskytuje Keni pomoc.

Dôvod, prečo slovenský prezident navštívil práve Keňu je, že táto africká krajina je najväčším poberateľom humanitárnej pomoci zo Slovenska. „Najdôležitejšie posolstvo cesty je všetkým našim ľuďom. Žijeme v nádhernej modernej krajine a mali by sme to už brať ako našu morálnu zodpovednosť, zamýšľať sa na tým, ako pomôcť tým, ktorí toľko šťastia v živote nemali,“ dodal.

Prezident Kiska dnes navštívil kliniku a rehabilitačné centrum v Nairobi a základnú školu v jeho okolí, ktoré fungujú aj vďaka Slovákom. Večer sa stretol na slovenskom veľvyslanectve s dobrovoľníkmi a rozvojovými pracovníkmi zo Slovenska, ktorí žijú a pracujú v Keni, kenskými študentmi študujúcimi v SR a partnerskými neziskovými organizáciami.