A. Kiska: Nové Mesto nad Váhom je pozitívnym príkladom v zamestnanosti

0 1286
TASR/Radovan Stoklasa
Nové Mesto nad Váhom 30. mája  – Nové Mesto nad Váhom a jeho okolie je pozitívnym príkladom zamestnanosti na Slovensku. Miera nezamestnanosti tu klesla pod štyri percentá a v meste je už len technická nezamestnanosť, pracovná sila dokonca chýba. Počas dnešnej návštevy Nového Meste nad Váhom to povedal prezident SR Andrej Kiska.

„Len 150 až 200 kilometrov odtiaľto vzdušnou čiarou sú Revúca, Hnúšťa, mestečká, kde niet práce, kde jedinými zamestnávateľmi sú nemocnica a škola. Pýtal som sa, ako by bolo možné príklad Nového Mesta nad Váhom skopírovať do chudobnejších oblastí. Nie je to jednoduché, často je to vecou histórie,“ skonštatoval prezident.

Ako dodal, s vedením mesta okrem pozitívnych správ ako investície do školstva, do námestia, diskutoval aj o problémovejších oblastiach. Jednou z nich je využitie kúpaliska Zelená voda na kúpanie Novomešťanov, druhou migrácia pracovnej sily zo zahraničia.

„Je tu už niekoľko stoviek obyvateľov z iných krajín – Rumunov, Bulharov, ktorí sem prišli za prácou. Mestečko si na to zvyká. Na jednej strane máme regióny, kde nie je práca, v iných regiónoch nám už pracovná sila chýba. Som rád, že vláda i ja ako prezident sa zaoberáme touto témou, zaoberáme sa tým, čo spraviť, aby sme túto nerovnosť medzi regiónmi začali riešiť,“ zdôraznil prezident.

Kiska podľa vlastných slov víta akčný program, ktorý vyhlásila vláda na podporu okresov s vysokou nezamestnanosťou a očakáva, či sa podarí v týchto okresoch nezamestnanosť reálne znížiť. „Potom je tu otázka koncepčného rozvoja našej krajiny, otázka poľnohospodárstva. Ako prezident neprestanem klásť otázky, čo spraviť, aby z hladových dolín už prestali byť hladové doliny,“ uzavrela hlava štátu.

Prezident dnes v rámci svojho pracovného programu položil v Novom Meste nad Váhom vence k pamätníku rumunských vojakov padlých pri oslobodzovaní mesta, diskutoval so študentmi Gymnázia M. R. Štefánika a navštívil najväčšieho zamestnávateľa v meste – spoločnosť Vertiv Slovakia. Popoludní sa Kiska stretne s vedením mesta Stará Turá.