Jaguar Land Rover si vybral, investícia má prísť do Nitry

0 2139

BRATISLAVA/COVENTRY – Britská automobilka Jaguar Land Rover podpísala so slovenskou vládou memorandum o zámere postaviť svoj nový závod v Nitre.

„S už zavedeným automobilovým priemyslom na vysokej úrovni je Slovensko atraktívnou rozvojovou príležitosťou,“informovali dnes predstavitelia automobilky.

Na tému významnej investície dnes mimoriadne zasadla aj slovenská vláda.

„V posledných hodinách vláda SR a spoločnosť Jaguar Land Rover podpísali dokument, ktorý je míľnikom na ceste k získaniu významnej investície,“ vyhlásil na dnešnej tlačovej konferencii premiér Robert Fico. Podpisom tohto dokumentu sa podľa neho stanoviská slovenskej vlády a Jaguaru Land Rover zblížili natoľko, že sa zo Slovenska stala preferovaná lokalita. Dodal však, že vládu čaká na ceste k tejto strategickej investícii ešte množstvo náročných rokovaní. Definitívne rozhodnutie o výstavbe bude nadväzovať na štúdiu uskutočniteľnosti a očakáva sa do konca tohto roka.

Ďalšie informácie poskytne vláda verejnosti akonáhle to bude možné. „Pracovali sme korektne a potichu,“poznamenal premiér na margo informácií, ktoré boli v súvislosti so súťažou medzi Slovenskom a Poľskom pri získavaní tejto investície medializované.

„S už zavedeným automobilovým priemyslom na vysokej úrovni je Slovensko atraktívnou rozvojovou príležitosťou,“informovali dnes predstavitelia automobilky. Nový závod má doplniť existujúce výrobné kapacity vo Veľkej Británii, Číne, Indii, ako aj továreň v Brazílii, ktorá je práve vo výstavbe.

Výberu Slovenska podľa automobilky predchádzala dôkladná analýza viacerých lokalít v Európe, Spojených štátoch a Mexiku. V prospech SR hovorí silná sieť dodávateľov a dobrá logistická infraštruktúra, informovala firma.

Jaguar Land Rover je v režime rastu po tom, ako prišiel na trh s modelmi, o ktoré stúpa záujem. Ide najmä o modely Jaguar XE, stredne veľký sedan a Land Rover Discovery Sport. Automobilka sa chce presadiť medzi výrobcami luxusných vozidiel, akým sú BMW AG a iní.

Závod by mal začať montovať vozidlá v roku 2018 a jeho projektovaná kapacita má dosiahnuť 300.000 vozidiel ročne, informuje denník Financial Times. Investícia má byť v hodnote takmer jeden a pol miliardy eur.